Evlilik Programı AldatmacasıÖncelikle yazdıklarımız birer öngörüdür, kesinliği yine de belli olmamakla birlikte büyük oranda doğrudur.

Evlilik programlarının atası hatta anası Esra Erol'dur, bu işi ilk yapan insan bu kadındır. Hatırladığım kadarıyla program formatı da ilk olarak Flash TV'de ortaya çıkmıştır, Esra Erol da bu işi yapmaya burada başlamıştır.

Esra Erol'un Flash TV'deki ilk zamaları.
Programın beklenmedik derecede ilgi görmesi büyük kanalları da harekete geçirmiş, Esra Erol ikinci senesinde aynı program formatı ve ismi ile ATV'ye geçmiştir. Programı izleyen kitlenin daha da artması ile diğer büyük kanallar da bundan nem almış ve kendi evlilik programlarını çıkarma yoluna girmişlerdir. 

Önce Zuhal Topal, Star'da bu işe koyulmuştur, sonra Songul Karlı ile ne alakaysa Uğur Arslan Fox'ta, sonra Hande Ataizi, daldan dala kaynana Semra, hatta Flash tv de benim neyim eksik diyerek o da bu yola tekrar baş koymuştur.

Rockçı Serpil'i özlemle anıyorum...

Öncelerde gerçek insanları evlendirmeye yönelik yapılan tüm programlar her ne yaptılarsa esra erolun reyting koltuğunu sarsamamışlar ve izleyiciye kanal değiştirememişlerdir. işte evlilik programlarının gerçekçiliği de bu andan itibaren kaybolmuştur. peki bu nasıl gerçekleşmiştir? öncelikle evlenecek adayları 4 başlıkta incelemek gerekirse bunlar;
  • Siz Evlenemezsiniz Çünkü Kardeşsiniz: Bu adaylar genelde ortalama ya da aşırı iyi dış görünüşe, moda tasarımcısıymış gibi giyime, düzgün bir işe sahip olan kişilerdir. Genellikle meslekleri erkeklerde fitnıs antrenörü, kadınlarda güzellik uzmanı ya da hiç olmadı üniversite mezunu olmaktadır. Erkeklerin boy ortalaması 1.85, kadınlar ise boydan boya makyaja sahiptir. Programın tüm reytingleri bu adaylar üzerinden elde edilir ve yine programın bütün entrikaları bu adaylar üzerinde döner. İzleyici üzerinde "ideal insan" izlenimi bıraktıkları için kolaylıkla benimsenirler. Dillere destan bir aşk da yaşasalar, viktorya sikrıttan özel aday da getirtseler bu adaylar asla ve asla evlenemezler ya da tam evlenecekleri sırada saçma sapan bir sebepten ayrılırlar. Genellikle programın son anlarında gösterilirler ve gösterildikleri andan itibaren en az 3 reklam arası verilir. bkz. Hanife, bkz. Umut, bkz. Naz, bkz. Solmaz, bkz. Nurullah...
  • Shall We Dance?: Genellikle gerçek kişilerden seçilirler, çünkü izleyiciye doğallık oyunculuktan daha samimi gelir. Dans etme ve şarkı söyleme yeteneklerine sahiptirler(!). Programın monotonlaştığı anda faaliyete geçirilirler ve yeteneklerini sergilerler. Anlık olarak reyting verirler ve üzerlerinde entrikalar dönmediği için programda çok göz önünde olmazlar. bkz. Mustafa, bkz. Songül, bkz. Nevin.
  • Umutsuzlar: Hepsi gerçek kişilerdir. tasvir edildiği gibi umutsuzlardır. Kriter söyletilir otururlar. Ortalama bile olmayan dış görünüşe ve standart işlere sahiptirler. Profil fotosunda kesilen yandaki arkadaş misali programda çok fazla gösterilmezler, Ayda yılda bir talipleri gelir.
  • Tutunamayanlar: Yine gerçek kişilerden oluşan tutunamayanlar; umutsuzların aksine evleneceklerine dair her zaman umutları vardır ama bu umutlarını tek bir programda değil, birçok programı gezerek gösterirler. Bazen bir Shall We Dance'çiye dönüşmek için çabalasalar da başarılı olamazlar. 3 farklı programdan sonra umutlarını yitirip evlenmekten vazgeçerler.

İllüminati misali bazı adaylar bu baskıya dayanamayarak progragramdan ayrılmakta ya da sistemin istemediği bir hareketten dolayı programdan uzaklaşmak zorunda kalmaktadırlar. Örneğin; Zuhal Topal'da, Birkan ve Sevgi'nin yatak fotosu olayı çıktıktan sonra aşk oyununa biraz devam edilmiş sonra Sevgi, Seda Sayan'da başka biri ile evlendiğini açıklamıştır. Ne alaka hani sen Birkan'la evlecektin, hani bu aşk ölümsüz olacaktı, e o kadar vtr niye çekildi? Bu arada bi Baha vardı Zuhal Topal'da, niye programda yok artık bu Baha, he bu baha en son Naz'la nişan yapmıştı dimi onu niye attı bunlar, onların aşkı bari ölümsüz olsaydı? Hanife olayına değinmeyeceğim... O kızın ne olduğu zaten belli.

Şimdi sizlere soruyorum;

Mesela babanız annenizi etkilemek için bi buket çiçek yerine çelenk götürse, süper bi hikaye olmaz mıydı?


Ya da abiniz yengenizi etkilemez için çılgınlar gibi dans etmiş olsa?


Peki evleneceğiniz kadının saçlarından boyunluk da mı örmek istemezdiniz? :ddTeorilerimize ya da öngörülerimize inanmak ya da inanmamak yine de sizin tercihiniz, evlenecekseniz gitmeyi unutmayın!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Buralar eskiden hep yorumdu.